Partner serwisu
Drogi i autostrady

Problemy podwykonawców jeszcze się nie skończyły

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Cemex Polska
Colas
Bentley
ECM Group
Stump Franki
Aarsleff
Roverpol
ULMA Group
Tecpoles

Data publikacji:
31-10-2012
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Gazeta Wyborcza

Podziel się ze znajomymi:

DROGI I AUTOSTRADY
Problemy podwykonawców jeszcze się nie skończyły
fot. Włodzimierz Włoch
Podwykonawcy pokrzywdzeni podczas realizacji inwestycji drogowych dla generalnych wykonawców zostali objęci szczególną pomocą przez rząd. Problemy wciąż mają jednak firmy znajdujące się niżej w hierarchii podmiotów budujących polskie drogi – pisze „Gazeta Wyborcza”.

Przedsiębiorcy pracujący na budowie autostrady A1 w województwie kujawsko-pomorskim protestowali we wtorek pod siedzibą bydgoskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Firmy te nie są objęte specustawą drogową, która podwykonawcom generalnych wykonawców pozwala odzyskać zaległe należności.


– To bubel prawny – mówi o ustawie poszkodowany podwykonawca. – W podobnej sytuacji są setki przedsiębiorstw pracujących dla podwykonawców autostrad w całej Polsce. Jeśli zbankrutujemy, pracę u nas i naszych kooperantów stracą tysiące ludzi – skarży się „Gazecie Wyborczej” przedsiębiorca.


Współwłaściciel firmy Eko-Studnie Wacław Paca, która dostarczała materiały firmie KWG z grupy PBG mówi, że brak pieniędzy wpędza przedsiębiorstwo w kłopoty. Bez środków finansowych firma nie może zamawiać materiałów potrzebnych do produkcji, wobec czego należało ją ograniczyć.


Paca mówi, że jego firma liczyła na pomoc ze strony państwa. Nadzieję widziała w podpisanej przez prezydenta Komorowskiego specustawie. Zgodnie z nią podwykonawcy występują ze swoimi należnościami do GDDKiA, która wypłaca im środki z Krajowego Funduszu Drogowego.


Firma Pacy złożyła stosowny wniosek do GDDKiA, jednak okazało się, że pomocy nie otrzyma ponieważ nie miała podpisanej umowy z generalnym wykonawcą. W podobnej sytuacji jest firma Rincon z Płocka, która chce odzyskać 1,5 mln zł i pracowała dla Metoreksu, również z grupy PBG. – Zgodnie z ustawą pieniądze dostanie Metorex, a nie my. To jakaś paranoja – mówi współwłaściciel firmy.


Tomasz Okoński, rzecznik oddziału GDDKiA w Bydgoszczy potwierdza, że specustawa nie gwarantuje pieniędzy firmom, które miały podpisane z podwykonawcami umowy na roboty budowlane. – Przedsiębiorcy nieobjęci zapisami ustawy, a którzy wykonywali roboty budowlane mogą składać wnioski, które będą rozpatrywane w związku z tzw. solidarną odpowiedzialnością – wyjaśnia Okoński.
 

Całość artykułu

Partnerzy działu

Cemex Polska
Colas
Bentley
ECM Group
Stump Franki
Aarsleff
Roverpol
ULMA Group
Tecpoles

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Kraków: Sześciomilionowy obsłużony pasażer. Czwarty raz w historii

Biznes i przemysł

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Kraków: Sześciomilionowy obsłużony pasażer. Czwarty raz w historii

Biznes i przemysł

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5